TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-12P9-6106-LC
DL60R14-12P9-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-12P9-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
DL60R14-12P9-6106-LC.pdf
Availability of DL60R14-12P9-6106-LC
QUANTITY
DL60R14-12P9-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-12P9-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R14-12P9-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-12P9-6106-LC
DL60R14-12P9-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R14-12P9-6106-LC
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
HEATSHRINK RNF-100 1 1/2"X4' BLK datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR TMT datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE DISC 7"XNH A MED datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
LED P05 COOL WHITE 5000K 8SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf