TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-12S7-6106
DL60R14-12S7-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-12S7-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R14-12S7-6106.pdf
Availability of DL60R14-12S7-6106
QUANTITY
DL60R14-12S7-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-12S7-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R14-12S7-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-12S7-6106
Related LinksDL60R14-, DL60R14-12S7-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R14-12S7-6106 Details Description
Related parts for DL60R14-12S7-6106
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO-247 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 10.9VC SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 1A 30V datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 750MA 200 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 480VAC datasheet.pdf