TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-12S8-6106-LC
DL60R14-12S8-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-12S8-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT
Datasheet Download
DL60R14-12S8-6106-LC.pdf
Availability of DL60R14-12S8-6106-LC
QUANTITY
DL60R14-12S8-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-12S8-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R14-12S8-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-12S8-6106-LC
DL60R14-12S8-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R14-12S8-6106-LC
FITTING SNAP ON FP VERT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14TSSOP datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 3.5MM datasheet.pdf
CARD EJECTOR PCB 0.98" .094" WHT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
SF THRU SPLICE datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
30UF 25V 8.179X18.364 105C AXI datasheet.pdf