TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-15S6-6117
DL60R14-15S6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-15S6-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R14-15S6-6117.pdf
Availability of DL60R14-15S6-6117
QUANTITY
DL60R14-15S6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-15S6-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R14-15S6-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-15S6-6117
Related LinksDL60R14-, DL60R14-15S6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R14-15S6-6117 Details Description
Related parts for DL60R14-15S6-6117
IC 8-BIT ADDRESS LATCH 16-DIP datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 1A 12VDC PCB datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 14.2K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.5A datasheet.pdf
POT SLIDE 20K OHM .125W 45MM datasheet.pdf