TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-15S7-6106
DL60R14-15S7-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-15S7-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R14-15S7-6106.pdf
Availability of DL60R14-15S7-6106
QUANTITY
DL60R14-15S7-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-15S7-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R14-15S7-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-15S7-6106
Related LinksDL60R14-, DL60R14-15S7-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R14-15S7-6106 Details Description
Related parts for DL60R14-15S7-6106
DIODE GEN PURP 400V 30A TO247AD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS PNL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CTLR PFC STAGE PPAK MLP66-40 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 50A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 8POS SINGLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
HDM EMPO090F130F K datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 35 V datasheet.pdf