TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-15S7-6117
DL60R14-15S7-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-15S7-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R14-15S7-6117.pdf
Availability of DL60R14-15S7-6117
QUANTITY
DL60R14-15S7-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-15S7-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R14-15S7-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-15S7-6117
Related LinksDL60R14-, DL60R14-15S7-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R14-15S7-6117 Details Description
Related parts for DL60R14-15S7-6117
FILTER LINE 7MH 0.3A VERTICAL datasheet.pdf
CARD ENGINE 32MB SDRAM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.38V TO220-3 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CA,62.5,24F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf