TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-15S8-6106
DL60R14-15S8-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-15S8-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R14-15S8-6106.pdf
Availability of DL60R14-15S8-6106
QUANTITY
DL60R14-15S8-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-15S8-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R14-15S8-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-15S8-6106
Related LinksDL60R14-, DL60R14-15S8-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R14-15S8-6106 Details Description
Related parts for DL60R14-15S8-6106
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
HEADER 17POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FRAME GROMMET ELASTOMER GRAY datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 7POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 1MM T/H datasheet.pdf