TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10P6-6106-LC
DL60R16-10P6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10P6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN
Datasheet Download
DL60R16-10P6-6106-LC.pdf
Availability of DL60R16-10P6-6106-LC
QUANTITY
DL60R16-10P6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10P6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10P6-6106-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10P6-6106-LC
DL60R16-10P6-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R16-10P6-6106-LC
BATT PK 6.0V AA SIZE CARBON ZINC datasheet.pdf
DIE SET 12-10 AWG UNI-MATE datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS W/SOCKET CRIMP datasheet.pdf
THERMISTOR 10 OHM 245V SMT PTC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 20AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ERGOCLEAN WRST STRP 6' BK 4MM datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
WHITE PLSTIC BEZEL, PROJECTED datasheet.pdf
2200UF 50V 25X30MM 105C 5000H datasheet.pdf