TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10P6-6106
DL60R16-10P6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10P6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R16-10P6-6106.pdf
Availability of DL60R16-10P6-6106
QUANTITY
DL60R16-10P6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10P6-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10P6-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10P6-6106
Related LinksDL60R16-, DL60R16-10P6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R16-10P6-6106 Details Description
Related parts for DL60R16-10P6-6106
THERMISTOR 4.7K OHM NTC 0805 SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - ASC16H/AE16G/ASC16H datasheet.pdf
IC CIRCUIT TNY PWR RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 11.81"LX11.81"W datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf