TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10P8-6117
DL60R16-10P8-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10P8-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R16-10P8-6117.pdf
Availability of DL60R16-10P8-6117
QUANTITY
DL60R16-10P8-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10P8-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10P8-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10P8-6117
Related LinksDL60R16-, DL60R16-10P8-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R16-10P8-6117 Details Description
Related parts for DL60R16-10P8-6117
RES SMD 3.16KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 48CABGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 80MA SOT25 datasheet.pdf
TRANSFER TAPE VHB 1/2" X 5YD datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf