TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10PN-6106-LC
DL60R16-10PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN
Datasheet Download
DL60R16-10PN-6106-LC.pdf
Availability of DL60R16-10PN-6106-LC
QUANTITY
DL60R16-10PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10PN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10PN-6106-LC
DL60R16-10PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R16-10PN-6106-LC
TRANS NPN 80V 4A TO-220F datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 10-DFN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.3A 6-TSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 14SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC MCU 192KB FLASH 64MHZ 64LQFP datasheet.pdf
26500 2C 2#20 SKT RECP datasheet.pdf
33UF 100V 16X25 105C RAD datasheet.pdf