TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10PN-6117
DL60R16-10PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R16-10PN-6117.pdf
Availability of DL60R16-10PN-6117
QUANTITY
DL60R16-10PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10PN-6117
Related LinksDL60R16-, DL60R16-10PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R16-10PN-6117 Details Description
Related parts for DL60R16-10PN-6117
IC 80C51 MCU FLASH 32K 44-PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN CABLE 2M FOR E3ZS/E3FS datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 80MA 250VAC RAD datasheet.pdf
EVAL BRD FOR XR17V354-E8 176BGA datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 1A MCPH6 datasheet.pdf