TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10S6-6106-LC
DL60R16-10S6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10S6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
DL60R16-10S6-6106-LC.pdf
Availability of DL60R16-10S6-6106-LC
QUANTITY
DL60R16-10S6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10S6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10S6-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10S6-6106-LC
DL60R16-10S6-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R16-10S6-6106-LC
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 106.25MHZ 10-LCCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PIN datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
LCD CHARAC DISPLAY 20X4 RS422 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 8HTSOP datasheet.pdf