TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10S6-6106
DL60R16-10S6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10S6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R16-10S6-6106.pdf
Availability of DL60R16-10S6-6106
QUANTITY
DL60R16-10S6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10S6-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10S6-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10S6-6106
Related LinksDL60R16-, DL60R16-10S6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R16-10S6-6106 Details Description
Related parts for DL60R16-10S6-6106
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN FPC TOP 43POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CTAMP-INASSY10PVBLUE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 45A 8-TSON datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf