TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10S8-6117-LC
DL60R16-10S8-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10S8-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
DL60R16-10S8-6117-LC.pdf
Availability of DL60R16-10S8-6117-LC
QUANTITY
DL60R16-10S8-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10S8-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10S8-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10S8-6117-LC
DL60R16-10S8-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R16-10S8-6117-LC
CONN SOCKET CONTACT 22-26 AWG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.5PF 50V 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 10SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 57POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
OSC XO 98.304MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
381 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
TRI-SPEED ETHERNET MAC FOR ECP5 datasheet.pdf
MKP 4.7UF 5% 850VDC DRAWING T8 datasheet.pdf