TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10S9-6106-LC
DL60R16-10S9-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10S9-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
DL60R16-10S9-6106-LC.pdf
Availability of DL60R16-10S9-6106-LC
QUANTITY
DL60R16-10S9-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10S9-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10S9-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10S9-6106-LC
DL60R16-10S9-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R16-10S9-6106-LC
BATTERY VRLA 6V 1.3AH datasheet.pdf
XFP CAGE W/INSULATING TAPE datasheet.pdf
RES SMD 1.06KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 100GHZ 120KM datasheet.pdf
CAP FILM 300NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf