TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10S9-6106
DL60R16-10S9-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10S9-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R16-10S9-6106.pdf
Availability of DL60R16-10S9-6106
QUANTITY
DL60R16-10S9-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10S9-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10S9-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10S9-6106
Related LinksDL60R16-, DL60R16-10S9-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R16-10S9-6106 Details Description
Related parts for DL60R16-10S9-6106
SWITCH SELECTOR ILLUM WHT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 70V 10A TO-220 datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM 8.7VC SOT23 datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 650MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
PLUG HSG 40P MULTI TAP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
3,3UF 100V 4,5X10MM 85C 3000H datasheet.pdf