TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10S9-6117-LC
DL60R16-10S9-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10S9-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
DL60R16-10S9-6117-LC.pdf
Availability of DL60R16-10S9-6117-LC
QUANTITY
DL60R16-10S9-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10S9-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10S9-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10S9-6117-LC
DL60R16-10S9-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R16-10S9-6117-LC
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Z-PACK F.CODING KEY datasheet.pdf
RES 141 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf