TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10S9-6117
DL60R16-10S9-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10S9-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R16-10S9-6117.pdf
Availability of DL60R16-10S9-6117
QUANTITY
DL60R16-10S9-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10S9-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10S9-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10S9-6117
Related LinksDL60R16-, DL60R16-10S9-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R16-10S9-6117 Details Description
Related parts for DL60R16-10S9-6117
CONN TERM BLOCK TS35 PA BG datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 1.65M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
UNIV MAT TRIM KIT 42"X18" ALUM datasheet.pdf
SWITCH LIM SPDT 10A ADJ ROD LEVR datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf