TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-24S7-6106
DL60R16-24S7-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-24S7-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R16-24S7-6106.pdf
Availability of DL60R16-24S7-6106
QUANTITY
DL60R16-24S7-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-24S7-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R16-24S7-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-24S7-6106
Related LinksDL60R16-, DL60R16-24S7-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R16-24S7-6106 Details Description
Related parts for DL60R16-24S7-6106
RES SMD 910 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.865" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 649 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 4.2A 27 MOHM SMD datasheet.pdf