TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-08P7-6117
DL60R18-08P7-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-08P7-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R18-08P7-6117.pdf
Availability of DL60R18-08P7-6117
QUANTITY
DL60R18-08P7-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-08P7-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R18-08P7-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert18-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-08P7-6117
Related LinksDL60R18-, DL60R18-08P7-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R18-08P7-6117 Details Description
Related parts for DL60R18-08P7-6117
IC REG MULT CONFG INV 3.3V 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 27K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf