TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-14P7-6117
DL60R18-14P7-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-14P7-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R18-14P7-6117.pdf
Availability of DL60R18-14P7-6117
QUANTITY
DL60R18-14P7-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-14P7-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R18-14P7-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-14P7-6117
Related LinksDL60R18-, DL60R18-14P7-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R18-14P7-6117 Details Description
Related parts for DL60R18-14P7-6117
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/SCREW 14POS datasheet.pdf
IC FPGA 165 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO213AB datasheet.pdf
MICRO 37C S 12" WHT datasheet.pdf