TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-14PN-6106
DL60R18-14PN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-14PN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R18-14PN-6106.pdf
Availability of DL60R18-14PN-6106
QUANTITY
DL60R18-14PN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-14PN-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R18-14PN-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-14PN-6106
Related LinksDL60R18-, DL60R18-14PN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R18-14PN-6106 Details Description
Related parts for DL60R18-14PN-6106
RES 3.6 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 800MA 1.54 OHM datasheet.pdf
SENSOR PROXIMITY M30 NPN 10-30V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
9008 LUXSTRIP 6 LINE MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf