TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-14PY-6117
DL60R18-14PY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-14PY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R18-14PY-6117.pdf
Availability of DL60R18-14PY-6117
QUANTITY
DL60R18-14PY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-14PY-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R18-14PY-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-14PY-6117
Related LinksDL60R18-, DL60R18-14PY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R18-14PY-6117 Details Description
Related parts for DL60R18-14PY-6117
RES 50 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 7POS 3.96MM datasheet.pdf
RES SMD 3.09M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 48TSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 600A 3TOWER datasheet.pdf