TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-14S8-6106-LC
DL60R18-14S8-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-14S8-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS SKT
Datasheet Download
DL60R18-14S8-6106-LC.pdf
Availability of DL60R18-14S8-6106-LC
QUANTITY
DL60R18-14S8-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-14S8-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R18-14S8-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-14S8-6106-LC
DL60R18-14S8-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R18-14S8-6106-LC
CONN SPRING CONT 33 POS .295 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.2A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
EXTRACT TOOL IMPEL 6X10 DC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf