TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-14S8-6117
DL60R18-14S8-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-14S8-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R18-14S8-6117.pdf
Availability of DL60R18-14S8-6117
QUANTITY
DL60R18-14S8-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-14S8-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R18-14S8-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-14S8-6117
Related LinksDL60R18-, DL60R18-14S8-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R18-14S8-6117 Details Description
Related parts for DL60R18-14S8-6117
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 90MA 13 OHM TH datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 18-22 AWG GOLD datasheet.pdf
RES 7.69K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 1.544MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf