TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-31PN-6117
DL60R18-31PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-31PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R18-31PN-6117.pdf
Availability of DL60R18-31PN-6117
QUANTITY
DL60R18-31PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-31PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R18-31PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-31PN-6117
Related LinksDL60R18-, DL60R18-31PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R18-31PN-6117 Details Description
Related parts for DL60R18-31PN-6117
CAP CER 100PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A TO92 datasheet.pdf
PELTIER CP14,71,045,L1,RT,W4.5 datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN AUTO LAN PLUG 4POS SLDR R/A datasheet.pdf