TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-31S7-6106-LC
DL60R18-31S7-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-31S7-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT
Datasheet Download
DL60R18-31S7-6106-LC.pdf
Availability of DL60R18-31S7-6106-LC
QUANTITY
DL60R18-31S7-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-31S7-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R18-31S7-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-31S7-6106-LC
DL60R18-31S7-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R18-31S7-6106-LC
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
COMMUNICATN UNIT RS-422 FOR E5ZE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 25W datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES 2K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf