TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-31S7-6106
DL60R18-31S7-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-31S7-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R18-31S7-6106.pdf
Availability of DL60R18-31S7-6106
QUANTITY
DL60R18-31S7-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-31S7-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R18-31S7-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-31S7-6106
Related LinksDL60R18-, DL60R18-31S7-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R18-31S7-6106 Details Description
Related parts for DL60R18-31S7-6106
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf