TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-31S9-6106-LC
DL60R18-31S9-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-31S9-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT
Datasheet Download
DL60R18-31S9-6106-LC.pdf
Availability of DL60R18-31S9-6106-LC
QUANTITY
DL60R18-31S9-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-31S9-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R18-31S9-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-31S9-6106-LC
DL60R18-31S9-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R18-31S9-6106-LC
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 20PLCC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC PWM CORE VOLTAGE REG 20-SOIC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC GATE DVR HALF BRIDGE 14-SOIC datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 137 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf