TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-16SN-6106
DL60R20-16SN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-16SN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R20-16SN-6106.pdf
Availability of DL60R20-16SN-6106
QUANTITY
DL60R20-16SN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-16SN-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R20-16SN-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-16SN-6106
Related LinksDL60R20-, DL60R20-16SN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-16SN-6106 Details Description
Related parts for DL60R20-16SN-6106
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 8GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 28POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB FP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf