TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-25S7-6117-LC
DL60R20-25S7-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-25S7-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS SKT
Datasheet Download
DL60R20-25S7-6117-LC.pdf
Availability of DL60R20-25S7-6117-LC
QUANTITY
DL60R20-25S7-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-25S7-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R20-25S7-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (6), 20 (19)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-25S7-6117-LC
DL60R20-25S7-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R20-25S7-6117-LC
IC FLASH 1MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 12DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ 28 1 5/8-18 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8-DIP datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR LIN 6UDFN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
Low Noise, Precision, 16 V, CMOS, Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf