TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-25S8-6117
DL60R20-25S8-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-25S8-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 25POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R20-25S8-6117.pdf
Availability of DL60R20-25S8-6117
QUANTITY
DL60R20-25S8-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-25S8-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R20-25S8-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-25S8-6117
Related LinksDL60R20-, DL60R20-25S8-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-25S8-6117 Details Description
Related parts for DL60R20-25S8-6117
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM2700MT-ADJ datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 310 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
F TERMINAL 24-28AWG datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf