TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-28P6-6106-LC
DL60R20-28P6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-28P6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS PIN
Datasheet Download
DL60R20-28P6-6106-LC.pdf
Availability of DL60R20-28P6-6106-LC
QUANTITY
DL60R20-28P6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-28P6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R20-28P6-6106-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (4), 20 (24)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-28P6-6106-LC
DL60R20-28P6-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R20-28P6-6106-LC
Crystal 32.7680MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HS DOCK FLOATING ASY 6.09 CL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V JB 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
SEMCONN SHLD VRCPT PCB 16CKT datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 40MA 10 OHM SMD datasheet.pdf