TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-28S8-6106-LC
DL60R20-28S8-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-28S8-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS SKT
Datasheet Download
DL60R20-28S8-6106-LC.pdf
Availability of DL60R20-28S8-6106-LC
QUANTITY
DL60R20-28S8-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-28S8-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R20-28S8-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (4), 20 (24)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-28S8-6106-LC
DL60R20-28S8-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R20-28S8-6106-LC
CASE KJW BLACK 20.05"L X 15.76"W datasheet.pdf
CARD RACK COMPACT PCI 3UX12X7.4 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST RED datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HAN B HOOD TOP 2REELS 2XM2 datasheet.pdf
TIP SOLDERING F SPI 81 9.5MM ST datasheet.pdf