TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-28S8-6117
DL60R20-28S8-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-28S8-6117
Brief Description
CONN RCPT 28POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R20-28S8-6117.pdf
Availability of DL60R20-28S8-6117
QUANTITY
DL60R20-28S8-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-28S8-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R20-28S8-6117
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-28S8-6117
Related LinksDL60R20-, DL60R20-28S8-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-28S8-6117 Details Description
Related parts for DL60R20-28S8-6117
CONN PLUG 20POS DL VERT 0.5MM datasheet.pdf
RECT BRIDGE SGL PHASE 12A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FAN EXHAUST 230V 39W BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR QUAD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 2512 datasheet.pdf