TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-39P7-6117
DL60R20-39P7-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-39P7-6117
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R20-39P7-6117.pdf
Availability of DL60R20-39P7-6117
QUANTITY
DL60R20-39P7-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-39P7-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R20-39P7-6117
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-39P7-6117
Related LinksDL60R20-, DL60R20-39P7-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-39P7-6117 Details Description
Related parts for DL60R20-39P7-6117
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf