TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-39S8-6106
DL60R20-39S8-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-39S8-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R20-39S8-6106.pdf
Availability of DL60R20-39S8-6106
QUANTITY
DL60R20-39S8-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-39S8-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R20-39S8-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-39S8-6106
Related LinksDL60R20-, DL60R20-39S8-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-39S8-6106 Details Description
Related parts for DL60R20-39S8-6106
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
CONN HEAD 7POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 4W 8230 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A USPN4 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 34A TO252-3 datasheet.pdf
8-PUSHBUTTON PENDANT (30MM) datasheet.pdf
RES 383 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 806KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf