TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-39S9-6117-LC
DL60R20-39S9-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-39S9-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
DL60R20-39S9-6117-LC.pdf
Availability of DL60R20-39S9-6117-LC
QUANTITY
DL60R20-39S9-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-39S9-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R20-39S9-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-39S9-6117-LC
DL60R20-39S9-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R20-39S9-6117-LC
JUMPER-H2730TR/C2040V/X 3" datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK-RP SMA JACK datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP 6.3MMFASTN datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH INCREMENT 500CPR datasheet.pdf
IC FPGA 244 I/O 388BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
TURBO CONVOLUTIONAL ENCODER IP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K 5% 0402 datasheet.pdf
HAR-BUS HM MALE TYPE B19, S5 AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 9.7A TO-220SIS datasheet.pdf