TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-39SN-6117
DL60R20-39SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-39SN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R20-39SN-6117.pdf
Availability of DL60R20-39SN-6117
QUANTITY
DL60R20-39SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-39SN-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R20-39SN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-39SN-6117
Related LinksDL60R20-, DL60R20-39SN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-39SN-6117 Details Description
Related parts for DL60R20-39SN-6117
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 8COND 7' PRE-CUT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 500mA Lighting 36-QSOP datasheet.pdf