TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-39SY-6117
DL60R20-39SY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-39SY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R20-39SY-6117.pdf
Availability of DL60R20-39SY-6117
QUANTITY
DL60R20-39SY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-39SY-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R20-39SY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-39SY-6117
Related LinksDL60R20-, DL60R20-39SY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-39SY-6117 Details Description
Related parts for DL60R20-39SY-6117
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC/FPC RCPT HSG 11POS 2.54 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 660MA 955 MOHM datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C Dimming 120mA Backlight 32-VQFN (5x5) datasheet.pdf
WIREWAY 36" STEEL 2.5X2.5" GREY datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.47UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RING INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12.06W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf