TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-41P6-6106
DL60R20-41P6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-41P6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R20-41P6-6106.pdf
Availability of DL60R20-41P6-6106
QUANTITY
DL60R20-41P6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-41P6-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R20-41P6-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-41P6-6106
Related LinksDL60R20-, DL60R20-41P6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-41P6-6106 Details Description
Related parts for DL60R20-41P6-6106
CONN RING 16-22 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
SOCKET CONN 60 CONT CLOSED W/POL datasheet.pdf
BUTT SPLICE NON INS 22-18AWG datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 205 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf