TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-41PN-6117
DL60R20-41PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-41PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R20-41PN-6117.pdf
Availability of DL60R20-41PN-6117
QUANTITY
DL60R20-41PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-41PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R20-41PN-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-41PN-6117
Related LinksDL60R20-, DL60R20-41PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-41PN-6117 Details Description
Related parts for DL60R20-41PN-6117
PCB COPPER CLAD POS 6 X 9"1 SIDE datasheet.pdf
BOX PLSTC BLACK 4.41"L X 2.44"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 7POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
2052 3833 00 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
4.8 kHz, Ultralow Noise, 24-Bit Sigma-Delta ADC with PGA and AC Excitation IC datasheet.pdf