TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-41S6-6106
DL60R20-41S6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-41S6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R20-41S6-6106.pdf
Availability of DL60R20-41S6-6106
QUANTITY
DL60R20-41S6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-41S6-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R20-41S6-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-41S6-6106
Related LinksDL60R20-, DL60R20-41S6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-41S6-6106 Details Description
Related parts for DL60R20-41S6-6106
IC BUS EXCHANGE 10BIT LP 24TSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .032-.046".219" datasheet.pdf
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8USOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MICRO 9POS PIN 24" datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 30A datasheet.pdf
SHEET 96 3X4-1/2" 600 PER CASE datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 96POS 4ROW GOLD datasheet.pdf