TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-41S7-6117-LC
DL60R20-41S7-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-41S7-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
DL60R20-41S7-6117-LC.pdf
Availability of DL60R20-41S7-6117-LC
QUANTITY
DL60R20-41S7-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-41S7-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R20-41S7-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-41S7-6117-LC
DL60R20-41S7-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R20-41S7-6117-LC
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM7 62KB FLASH 40LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 30POS DL .100 datasheet.pdf
2M THICK DNET CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
37POS F FILTER 1300PF datasheet.pdf