TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-41SY-6117
DL60R20-41SY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-41SY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R20-41SY-6117.pdf
Availability of DL60R20-41SY-6117
QUANTITY
DL60R20-41SY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-41SY-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R20-41SY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-41SY-6117
Related LinksDL60R20-, DL60R20-41SY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-41SY-6117 Details Description
Related parts for DL60R20-41SY-6117
CONN EDGE PCI DUAL R/A 184 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.8PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 27POS datasheet.pdf