TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-12S9-6117-LC
DL60R22-12S9-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-12S9-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT
Datasheet Download
DL60R22-12S9-6117-LC.pdf
Availability of DL60R22-12S9-6117-LC
QUANTITY
DL60R22-12S9-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-12S9-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R22-12S9-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-12S9-6117-LC
DL60R22-12S9-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R22-12S9-6117-LC
IC SCAN-TEST-DEV/XCVR 64-LQFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 160W datasheet.pdf
CAP MICA 47PF 2% 500V 1210 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 63VDC 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 70 I/O 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf