TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-19P7-6117
DL60R22-19P7-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-19P7-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R22-19P7-6117.pdf
Availability of DL60R22-19P7-6117
QUANTITY
DL60R22-19P7-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-19P7-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R22-19P7-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-19P7-6117
Related LinksDL60R22-, DL60R22-19P7-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-19P7-6117 Details Description
Related parts for DL60R22-19P7-6117
CONN TERM BLOCK PCB 5.08MM 2POS datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL STR 12POS datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 3A SOT89 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC CPLD 1700MC 7NS 324FBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 600MA AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 4.7A 21 MOHM SMD datasheet.pdf