TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-19PN-6106
DL60R22-19PN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-19PN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R22-19PN-6106.pdf
Availability of DL60R22-19PN-6106
QUANTITY
DL60R22-19PN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-19PN-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R22-19PN-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-19PN-6106
Related LinksDL60R22-, DL60R22-19PN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-19PN-6106 Details Description
Related parts for DL60R22-19PN-6106
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RELAY REED 3PST 500MA 24V datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100VQFP datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 2CH 20TSSOP datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf