TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-19S6-6106
DL60R22-19S6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-19S6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R22-19S6-6106.pdf
Availability of DL60R22-19S6-6106
QUANTITY
DL60R22-19S6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-19S6-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R22-19S6-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-19S6-6106
Related LinksDL60R22-, DL60R22-19S6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-19S6-6106 Details Description
Related parts for DL60R22-19S6-6106
CONN SOCKET HD 16AWG SLV CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 80POS 0.156 datasheet.pdf
IC PRIORITY ENCODER 8-3 16SO datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM SO-28 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGNT 28TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 103MA 37 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 94.5UH 8.1A 39.1 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf